autoportret

K focení jsem se dostal velice brzy a to asi v osmi nebo deseti letech. Vždycky mě fascinoval vznik takové fotografie, kterou jsem často viděl u svého otce, se kterým jsem se často zavíral v koupelně, kde jsem téměř bez dechu pozoroval, jak se na samém začátku film převíjí do tanku, vyvolává, suší a následně přicházejí na svět obrázky pomocí zvětšováku, vývojky a ustalovače. Tento pro mě kouzelný proces mi natolik učaroval, že jsem se i já pokusil naučit toto snad složité kouzlo fotografie. Otec byl ten, kdo mě vlastně ty prvotní základy naučil a pořídil mi první kinofilmový fotoaparát dnes již zapomenuté výroby. Tehdy jsem byl šťasten a cvakal vše co bylo okolo mě, ještě dnes velmi rád znovu a znovu prohlížím svitky filmu mých raných začátků a objevuji kousek té nostalgie.

Samozřejmě jak už to tak bývá, přišla puberta a já měl jiné zájmy než tu černou krabičku na zázraky, ale tehdy možná také přišel ten prvotní impuls pro můj dosavadní směr. Tehdy jsem přemluvil svou kamarádku, vyhrabal skoro zapomenutý foťák a cvaknul si svůj první akt, za který bych se dnes možná měl stydět. O několik let později s nástupem digitalizace jsem si konečně pořídil svůj první digitální foťák MINOLTA DIMAGE Z3 a s představou, že teď půjde všechno samo, se vrátil ke svému skoro zapomenutému koníčku. Ovšem jak už to tak bývá, nic není zadarmo a já se musel naučit ovládat tento výkvět techniky. O pár let později jsem pochopil, že mi kompakt nebude stačit a koupil si zrcadlo od NIKONu, dnes fotím touto značkou a přesto, že jsem již vyměnil několik fotoaparátů, přicházím na to, že návrat k analogu se mně stejně nevyhne. Jsem za to vlastně rád, že se vrátím k tomu, co jsem vždy obdivoval. Mému fotografickému oku nejvíce učarovalo zátiší a možná ještě více akt či snad kouzlo ženského těla. Občas přijdou chvíle, kdy se snažím o změnu směru a výtvarná fotografie či snad lépe řečeno fotografika je mi v tomto případě hodně blízká, i tak se stále snažím komponovat do těchto grafik krásu ženského těla, ale vždy se snažím vyjádřit své pocity a nálady. Své náměty a inspiraci hledám všude okolo sebe a tam, kde se toulám s fotoaparátem.

Nemalé rady mi byly uděleny i na kurzech v rámci zdokonalování v IDIFu Praha, kde jsem absolvoval kurzy:

  • FOTOGRAFICKÝ AKT práce se světlem a figurou, lektor Karel Pobříslo
  • PROFI PORTRÉT, lektor Kamil Rodinger
  • MODELINGOVÁ FOTOGRAFIE, lektor Karel Pobříslo
  • ADOBE PHOTOSHOP, lektoři Petr Cába, Karel Pobříslo, Vladan Krumpl

a dále pak workshopy pořádané fotopátračkou.cz:

  • WORKSHOP AKT s ROBERTEM VANEM, přednášející Robert Vano
  • PLATINOVÝ TISK, přednášející Robert Vano

Jako fotografa mě fascinuje zátiší Josefa Sudka, akty Františka Drtikola a Roberta Vana a také kontroverzní fotografie Jana Saudka